Title Baron Year Created Year Succeeded
Abbotshall Harold Robert Peerenboom 17C 2001
Abergeldie John Howard Seton Gordon 16C 1963
Abernethy HE Mahfouz Marei Mubarak bin Mahfouz, GCMLJ, FRSA 16C 2008
Aboyne Granville Charles Gomer Gordon, 13th Marquess of Huntly 15C 1987
Aden Alexander Charles Cumine Russell 1333 2015
Alford Kerry Alfred Hamer 17C
Alforshire Charles A. Coghill
Anstruther & Balcaskie Sebastian Anstruther 16C 2007
Arbroath Alan Frank Bartlett 17C
Ardblair & Gask Laurence Philip Kington Blair Oliphant 1399 1979
Ardgour Giancarlo Bonifazi 16C 1998
Ardgowan Professor Stephen Kerr 15C
Ardrossan Archibald George Montgomerie, 18th Earl of Ellington & 6th Earl of Winton 1357 1966
Ardgrain Pepijn Oscar Hendriks 2013
Ardoch Thomas Andrew Wilson Neilson Mackay 16C 1987
Arndilly David Ronald Menzies 17C
Arnisdale William Paterson 17C
Arnot Benjamin john Howard Gray 16C
Arran Willi Ernst Sturzenegger 17C 1995
Auchendarroch Keir Charles Campbell 17C
Auchindoir Alisdair John Barlas 15C
Auchinleck Valentine Bennett 15C
Auchmacoy David William Sinclair Buchan 16C
Auchterutherstruther Abigail Busch Reisinger (Baroness)
Crawfurd-Lindsay (Countess)
17C
Auchreoch Martin Melvin Cruikshank 15C 1976
Ayton Ian Liddell-Grainger 16C 2007
Bachuil Nial Livingston 9C
Balcaskie Major Timothy Edward Lumisden Strange 17C
Baldoon Christopher Busch Reisinger 15C
Balfluig Mark Iain Tennant 16C
Ballencrieff Junaid Abbas Bhatti 15C
Ballindalloch Lord Lieutenant Clare Nancy Russell 17C 1983
Ballumbie Robert Williamson 17C 1997
Balmachreuchie Timothy S. Spaulding, MD  16C 2014
Balquhain Nelson Lee Len Ying 17C 1995
Balvaird Brady Brim-DeForest of Balvaird Castle 1624 2017
Balvenie Hammond Burke Nicholson 16C 1995–2006
Banchory Kenneth Ian Rush Lumsden 18C
Bannockburn The Stafford Trust 17C 2005
Barnbarroch James Edward Vans 16C
Barnis Forbes Daphne Romy(Baroness) 15C
Barr Campbell Neal 16C
Barra Ian Roderick Macneil 16C 1970
Bearcrofts Anthony Cree of Castle Stewart 1697 2011
Benholm Roderick Strachan 15C
Biggar Charles Russell Clayton Ross 17C
Blackburn Prof Ranjit Kumar Chandra 16C
Blackford Richard Welkowitz 17C 1999
Blackhall Robert Brown Gillespie, OBE 1395 2002
Blair Alfred Hill Glenn 15C 1997
Blairbuis Timothy Busch Reisinger 14C
Bognie, Mountblairy & Frendraught Alexander Gordon Morison 16C
Bombie Professor Barrie Owen Pettman 17C
Brigton Marion Elizabeth Charlotte Macmillan Douglas(Baroness) 1761 1938
Buchan Forest Timothy Busch Reisinger 16C
Lordship and Barony of Buncle and Preston Olivier Fuchs of Cockburn 15C
Buquhollie & Freswick Ivor John Spencer-Thomas 16C
Calder Lord Tophichen 14C
Cambusnethan Terence Alvis of Lee 1315 1988
Carmichael Richard John Carmichael 14C
Carnoustie James Langan 16C
Carstairs Christopher Busch Reisinger 14C
Cartsburn Dr. Pier Felice degli Uberti 1669 2010
Cavers Professor Andre Nathaniel-Rock 16C
Clary Hope Reisinger Cobera (Baroness) 17C
Cleghorn Andrew Macmillan 15C
Closeburn Luis Kirkpatrick 15C
Cluny Robert Alexander Craig Linzee Gordon 16C
Cluny Stuart Gordon Crane 17C 1997
Cockburn Olivier Fuchs 17C 2008
Cockenzie Robert Adam Garrison 16C
Coigach Christopher Anthony Devonshire-Ellis 1511 2011
Coldingham[ Dr Peter Leando 16C 2012
Coll-Earn & Elphinstone Bailey Bruce McCune 15C 1988
Colstoun Ludovic Davis Broun-Lindsay 17C
Corrachree Alexander Richard Barlas 16C
Corsewall Timothy Busch Reisinger 15C
Corstorphine Michael John Milne 1431 2005
Cowdenknowes Mark John Harden 1634 2002
Coxton Sir David Charles Kenneth Gordon Innes 1686
Craigie Rabbi Robert Owen Thomas 1666 2011
Craigievar Sir John Alexander Cumnock Forbes 16C
Craigmillar Brian Lawrence Williamson 1511 2009
Crichton Henry Burn-Callander 15C
Crimond Raymond Alexander Carnegie 16C
Cromarty John Bartholomew Wakelyn Nightingale 17C
Crommey Michael Thomas Innes 18C 1978
Culbin William Busch Reisinger 16C
Cushnie Alan Trantor Robertson 15C 2004
Dairsie Christopher Bentham Ruffle 18C
Denboig (Dunbog) Kenneth Lee MacLean 16C
Dinnet J. M. Marcus Humphrey 14C
Dirleton Camilo Agasim-Pereira 1220 2002
Dolphinstoun Dr Julian Gawain Clifford Wills (Son) 16C 2000
Drum David Charles Irvine 13C
Duart & Morvern Sir Lachlan Hector Charles MacLean 1631 1990
Dunconnel Sir Charles Edward MacLean 17C
Duncrub Douglas Henry Smith 17C
Dunure Brendan Roy Clouston 16C 1997
Earlshall Major Paul Veenhuizen 15C
Echlin Rainer Alexander Leonard Mackenzie Kensy 18C 2002
Edingight John Berowald Innes 16C
Elie & St Monans Richard Joseph Vipiana 15C
Erroll Paul Allan Bell, Feudal Earl of Erroll 14C 2015
Esslemont Charles Iain Robert Wolrige-Gordon 16C 1976
Eyemouth John Churchill 18C 1682
Fairholm & Kirkton James Christopher Stevenson-Hamilton 17C
Fetternear Martin Edwin Thacker 17C 2001
Finlaystone Maxwell Nicholas Frederic Papanicolaou 17C
Fulwood Camilo Agasim-Pereira 1314 2002
Gala John Philip Henry Schomberg Scott 16C
Garioch George David Menking, Feudal Lordship and Regality of Garioch 15C 2004
Garlies Timothy Busch Reisinger 1263
Garrallan John Robert Douglas Boswell 14C
Gartly David Charles James 15C
Gartmore William Robert Bontine Cunninghame Graham 15C 1996
Giffen Ryan Montgomery 16C 1987
Glencammon Timothy Busch Reisinger 17C
Glenfalloch Norman Ross 14C
Glenluce Oon Daniel 1628
Glentirian Harold Jan Haroldson  1662 2014
Gogar Godfrey Devlin 16C 2015
Gourdie George Alastair Smyth Cox 16C
Gourock Claire Darroch-Thompson(Baroness) 18C 2011
Gordon Easter or Gordoun Morange Michel 1150
Grandhome David Romer Paton 17C
Grantully Henry Steuart Fothringham 15C
Greenan Hope Reisinger Cobera 16C
Greenock Harry Olof Sandberg 18C
Grougar David Ian McLean 1321
Hailes S. Malin of Hailes 1343 2008
Haliburton and Lambden Richard Bruce Bernadotte Miller 15C
Hallrule Olivier Fuchs of Cockburn 16C
Hartsyde Jean-Guy Philip Boisserolles de St-Julien  16C
Holydean Taylor Forrester Moffitt 1128
Horsbrugh Michael John Baylis Chenery 15C 1995
Inchdrewer Olga Roh(Baroness) 16C 2014
Innerwick Victor Charles Verekar Cowley 15C
Inneryne Ronald Busch Reisinger 16C 1998
Innes James Wilson Mitchell 17C 2004
Jedburgh Forest Richard Bruce Bernadotte Miller 1602 2010
Kelly Bruce Wayne Kneller 17C 2004
Kemnay Susan Letitia Burnett(Baroness) 16C 1978
Kilcoy Thomas Ian Robinson 17C 1969
Kilmarnock Eur Ing David Ayre 1316 2002
Kincaid Heather Veronica Kincaid(Baroness) 15C
Kincraig James Gourlay 16C
Kinnairdy Colin William Innes 17C 1990
Kinnear Michael Jean Georges Pilette 16C
Kippenross Susan Stirling-Aird 16C
KirkBuddo Jean-Yves de Sainte-Croix de LaSabliere 1463 2011
Kirkdale Ramsey William Rainsford Hannay 15C
Kirkliston Andor László Oleg Vilmos v. Jaross 1618 2002
Kirknewton Diana Theodora Adair Hargreave(Baroness) 17C 1992
Lag Margaret Hamilton(Baroness) 1685
Largo Ralph Hamilton Lownie 17C 2001
Lathallan Jean Alison Spens(Baroness) 17C 1995
Lee Terence Alvis of Lee 1272 1978
Lescure Ross McPherson-Smith 15C
Leslie David Carnegie Leslie 16C
Lethendy Charles Campbell Gairdner 17C
Leys James Comyn Amherst Burnett 16C
Liberton Olivier Fuchs 15C 2009
Lochfergus Albert Edward Gazeley 16C
Lochnaw Gordon Stanley Clifford Park Wills (Father) 15C 2004
Loudoun Ronald Glen Schneller 12C 2017
Marchmont Roland Eugen Staehli 17C 1996
MacDonald Godfrey Bosville-Macdonald 17C
Mearns David Leslie Thorpe 15C 2002
Melfort Hugh Campbell-Gibson 16C 1960
Menie Michael Woodley of Menie 15C 1995
Midmar Richard Farrington Wharton 16C
Miltonhaven William Alexander Newlands 15C
Moy Lorne Gillean Iain Maclaine 17C
Muirton Jerry Chung Yip 17C 2018
Myrton Professor Mark Watson-Gandy 17C
Newton Philip David Pickering 1685
Peaston (or Paistoun) Robert Garrett Jackson of Paistoun 16C 2003
Penicuik Sir John Dutton Clerk 16C
Pitcaple Christopher Hugo Niall Burges-Lumsden 17C
Pitcruivie Douglas Meager Wallace Wagland 15C 1996
Pitmilly Peter John Gybbon-Monypenny 16C 1987
Pittenweem Claes Zangenberg 15C 2015
Plean George Alexander Way 16C 1985
Plenderleith Clifford Dewey Michael Paul Harmon II 1306 2007
Portlethen Maurice Charles Robert Taylor 18C
Preston and Prestonpans David Ian McLean 1460
Prestoungrange Mathew Jonathan Clifford Wills (Son) 17C 2004
Rachane Michael Aquino 17C
Rattray Philip Arthur Cumyn 16C
Ravenstone Frank Andrew Renwick 15C 1983
Robertland Brian Douglas Parsons 1539  2005
Rossie John Philip Oliphant 17C
Ruchlaw Ronald Macduff Urquhart 16C
Rusco Robert Graham Carson 17C
Sauchie Niklas Wallenberg 17C 2015
Seybeggis or Seabegs Dr. George M. Burden 15th C 2014
Smeaton Hepburn George Bovill Rennie Gray 15C
Stobo The Most Hon. William Jolly 1577 2017
Stoneywood Charles Henry Francis Mack 15C 2000
Strichen Massimiliano Fraser Muzzi 1514 2014
Struan Alexander Gilbert Haldane Robertson 16C 1983
Swinton James Christopher Swinton 1098
Teallach Dennistoun Gordon Teall 17C
Tranent The estate of David Garrison 16C 2001
Traquair Catherine Margaret Mary Maxwell-Stuart (Baroness) 1491
Tulloch David Willien 1542
Twynehame Daniel Paul Stephen Sharpe 15C 1992
Urquhart Robert A. Cromartie of Urquhart-on-Spey 1587 2004
Wells Bryce Lee West 17C 2009
Westside Gordon Kerr 16C
Wormiston Michael Patrick Spens 17C 1970
Yeochrie Richard Downing Jacoby Stuart 15C 2000